AT Slamár

AT Slamár

V súčasnej dobe rieši množstvo poľnohospodárskych podnikov spôsob manipulácie so slamou a senom. Cieľom je znížiť a ušetriť náklady pri tejto, vo väčšine prípadov, každodennej pracovnej operácii. Mnohí používajú ešte staršiu techniku, ktorej prevádzková spoľahlivosť už spôsobuje značné problémy. Ideálne riešenie ponúka spoločnosť AGROTRADE GROUP.

Poľnohospodárom prináša unikátny prepravný voz s hydraulickou rukou pre odvoz voľne loženej slamy a sena, ale aj pre balíky a big-bagy. Auto s hydraulickou rukou AT SLAMÁR dokáže nahradiť prácu dvoch strojov (a dvoch ľudí) – voza a nakladača. Na praktické skúsenosti s týmto novým vozom sme sa boli pozrieť v známom podniku PD Devio Nové Sady. Družstvo hospodári na výmere 4650 ha poľnohospodárskej pôdy. Je najväčším pestovateľom cukrovej repy na Slovensku, tento rok ju pestujú na 507 ha. Podnik sa dosahovanými hektárovými úrodami jednotlivých plodín radí k slovenskej špičke. V Nových Sadoch majú aj silnú živočíšnu výrobu, chovajú približne 2500 kusov HD (z toho 850 dojníc). Nezanevreli ani na chov ošípaných, momentálny stav je 3800 kusov, z toho 250 prasníc. Vzhľadom k početnej živočíšnej výrobe, manipulujú s veľkým objemom slamy. V posledných rokoch hľadali riešenie ako zefektívniť túto operáciu. Používaná staršia technika už nespĺňala požiadavky ani z hľadiska spoľahlivosti a ani ekonomiky prevádzky.

Preto to boli práve zástupcovia PD Devio, ktorí oslovili AGROTRADE GROUP s požiadavkou na prepravný voz v  kombinácii s hydraulickou rukou. V súčasnosti používajú voz AT SLAMÁR v Nových Sadoch už takmer dva mesiace. Prvé skúsenosti splnili očakávania a sú veľmi pozitívne. Voz je agregovaný so 120 k traktorom. Denne odvezú 13-14 vozov slamy, ktorú skladujú ako voľne loženú v stohoch na poliach. V tomto období zásobuje 4 farmy živočíšnej výroby na výrobnom stredisku v Nových Sadoch. Predtým používali 2 súpravy traktorov s vozmi horal a nakladač. Teraz to zvláda nový voz, ktorý obsluhuje len jeden človek. PD Devio tvoria dve rovnocenné výrobné strediská (Nové Sady a Hruboňovo), ktoré obhospodarujú aj približne rovnakú výmeru 2325 ha. Nový voz je pridelený na stredisko v Nových Sadoch. Na základe prvých pozitívnych skúseností uvažujú o zakúpení rovnakého voza aj na výrobné stredisko v Hruboňove.

Spoločnosť AGROTRADE GROUP na svojej webstránke ponúka širokú škálu poľnohospodárskej techniky.

Podvozok dodáva známy rakúsky výrobca Pöttinger, ktorého vozy si získali veľmi dobré meno aj medzi slovenskými poľnohospodármi. Základ AT SLAMÁR tvorí osvedčený koncept voza Pöttinger Faro. V Nových Sadoch vlastnia tiež niekoľko strojov tejto značky, 4 vozy Faro 8000 a 2 Jumbo 8000.

Podstatnou súčasťou voza AT SLAMÁR je hydraulická ruka FASSI, model pracovnej plošiny F 38A, štvorzubový drapák. Dodávateľom je spoločnosť EverLift Slovakia, s.r.o., Banská Bystrica, ktorá na Slovensku zastupuje výrobcu FASSI. Táto známa značka má na celom svete množstvo zákazníkov a v súčasnosti jej patrí pozícia tretieho najväčšieho svetového výrobcu hydraulických ramien.

Sériová výroba vozov AT SLAMÁR bude čoskoro zahájená na Slovensku v spoločnosti AGROTRADE GROUP. K veľkým výhodám tohto voza patria, nielen komponenty dodávané renomovanými svetovými značkami, ale najmä to, že je konštruovaný presne podľa požiadaviek slovenských poľnohospodárov.

Ak máte záujem o bližšie informácie o AT SLAMÁR, kontaktuje priamo výrobcu poľnohospodárskej techniky.

pre časopis Agromagazín napísal Štefan Ščecina
 

Poľnohospodárska technika AT SLAMÁR vznikla aj na základe veľmi dobrej spolupráce PD Devio Nové Sady a Agrotrade Group, s.r.o.
Denne odvezú vďaka hydraulickej ruke s drapákom, 13-14 vozov slamy, ktorú skladujú ako voľne loženú v stohoch na poliach.
Dôležitou súčasťou AT SLAMÁR je hydraulická ruka známej značky FASSI.